Není kde zaparkovat? Ale je!

Tento policista se domníval, že takto parkovat smí, pokud jinde není místo a on přijel konat služební povinnosti. Např. § 53 odst. 2 zák. 361/2000Sb. hovoří takto: Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku nebo stezky pro chodce užívat, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak. Zákon nehovoří o tom, že by vozidlo PČR bez zapnutých výstražných světel modré barvy mohlo parkovat na chodníku, a to ani za předpokladu, že by policista plnil služební povinnosti. Např. § 27 odst. 6 téhož zákona o možnosti stání na chodníku nehovoří. Služební povinnost, kterou policista aktuálně vykonával, nebyla nepochybně natolik závažná, aby ospravedlnila parkování vozu PČR na chodníku před vchodem do bytového domu.

Policista přijel před služebnu PČR ohledat vozidlo. Jinými slovy, přijel ho vyfotit. Policie si udělala z veřejného parkoviště v sídlišti, kde je dlouhodobě nedostatek parkovacích míst, “setkávací stanoviště” k řešení policejních úkonů, přestože za tou samou služebnou má relativně veliký oplocený dvůr. Tam však ale parkují příslušníci svými soukromými vozy (a to dokonce i čase, kdy nejsou ve službě). Tak proč se o tyhle teplý místečka připravit, když můžou blokovat parkovací místa služebními vozy místním obyvatelům (viz zákaz stání mimo vozy s povolením PČR 4X), že?

Jsi občan? Tak plať!

https://nymbursky.denik.cz/zpravy_region/tucne-pokuty-za-stani-na-chodniku-20190816.html

Přestože policista potrestaný nebyl, MVČR se vyjádřilo následovně:

Ale i přes to, Policejní prezidium zametení věci pod koberec posvětilo!

 

Jak je to tedy možné, když o krajní nouzi nešlo a § 26 odst. 6 žádnou výjimku pro toto jednání nestanovuje?

Aby toho nebylo málo, tak ne zřídka místní strážci pořádku buzerují obyvatele sídliště jen za to, že zastaví u žluté čáry, aby si vyložili zavazadla. Přestože nikomu nepřekáží (vzpomínáte na materiální znak přestupku?), provoz zablokují pistolníci, kteří jdou “hříšníky” za špatné parkování osolit (a to i v situacích, když tito sedí v autě za volantem a mohou kdykoliv z místa odjet, pokud by opravdu někomu překáželi). A to vše za podpory samotného policejního prezidia. No jistě…

Pomáhat a chránit” – hlavně sobě a sebe!

Posuďte sami, k čemu je dobrý kontrolní orgán, jenž je součástí PČR. V textu jsou mé reakce k vyjádření OVK, které se mi dostalo.

Čtěte zde: OVK_2019

Policista z obrázku výše např. procházel kolem motorky, která na veřejném parkovišti před služebnou PČR spadla vlivem silného větru. Občanem byl upozorněn na to, že by bylo alespoň vhodné kontaktovat majitele. Odpověděl, že s tím jako policie nic nenadělá a neudělá. Motorka tam ležela dalších x hodin bez povšimnutí.

Chvíli po tom byl policista spatřen, jak rozdává pokuty u nedaleké školy, kde rodiče ve spěchu zastavují a vykládají své děti před vjezdem, kam nikdo zrovna nepotřebuje zajet.

V tomto případě se totiž na materiální znak přestupku nehraje.